Przed TZF Polfa otwiera się rynek farmaceutyczny w Kenii, którego wartość w 2023 roku sięgała 721,2 mln USD, a średnioroczny potencjał wzrostu jest szacowany na 6,1 proc. do 2029 roku. Obejmuje on szeroką gamę produktów, w tym leki na receptę, OTC czy szczepionki. Głównymi czynnikami napędzającymi popyt są rosnące populacja i urbanizacja, a także stale rozszerzający się dostęp do opieki zdrowotnej.

- Otrzymanie certyfikatu GMP na kenijski rynek to nasz ogromny sukces. Jest potwierdzeniem najwyższych norm jakościowych jakie gwarantujemy. Jednocześnie otwiera nam drogę do wejścia na nowy, dynamicznie rozwijający się rynek. W Kenii staramy się o rejestrację naszego portfolio z obszaru CNS i antybiotyków. Udane wejście na rynek kenijski może nam istotnie pomóc w dalszej ekspansji na kontynencie afrykańskim – mówi Maksymilian Świniarski, prezes zarządu TZF Polfa SA.
Obecnie TZF Polfa eksportują swoje produkty do ponad 40 krajów na świecie, a udział sprzedaży zagranicznej stanowi 16 proc. ogólnych przychodów. Zarząd pod kierownictwem Maksymiliana Świniarskiego, który jest prezesem Spółki od czerwca br., widzi możliwość dynamicznego wzrostu eksportu, wskazując jednocześnie na zbyt niski udział sprzedaży zagranicznej w stosunku do potencjału firmy.
- Przyjęliśmy w naszej długofalowej strategii 6-krotne zwiększenie sprzedaży na zagranicznych rynkach, która docelowo miałaby stanowić około 40 proc. ogólnych przychodów. Chcemy to osiągnąć w ciągu najbliższych dziesięciu lat, budując pozycję liczącego się gracza, m.in. poprzez współpracę oraz bliskie partnerstwo z lokalnymi podmiotami. Właśnie wróciłem z Wietnamu, który jest dla nas ważnym rynkiem zbytu, nadal z dużym potencjałem do dalszego zwiększania sprzedaży. Obecnie sprzedajemy tam kilka produktów, w tym insulinę ludzką, ale pracujemy nad rejestracją kolejnych leków. Jednocześnie otwieramy się na nowe rynki, wśród których jest Ameryka Południowa czy Bliski Wschód. Równie obiecująco wygląda rynek afrykański na czele ze wspomnianym rynkiem kenijskim. Niezależnie od tego pracujemy nad zwiększaniem obecności w krajach Europy Zachodniej. W przyszłości nastawiamy się także na produkcję kontraktową. W tym kontekście myślimy o rynku Stanów Zjednoczonych, co jest dla nas naturalnym kierunkiem z punktu widzenia potencjału oraz naszych kompetencji – podkreśla Maksymilian Świniarski.

Atutem Spółki jest wyjątkowe portfolio dojrzałych produktów i fakt, że w wielu przypadkach jest jedną z nielicznych firm z takim portfolio. Jako jedna z dwóch firm w kraju produkuje insulinę ludzką. Do tego oferuje produkty, których jest jedynym producentem w Europie.
Jednym ze sposobów budowania silnej pozycji za granicą jest udział w targach branżowych. Stąd obecność na kluczowym wydarzeniu tego typu w obszarze farmacji na świecie – targach CPHI. W tym roku odbędzie się 35. edycja zorganizowana w Mediolanie, na której organizatorzy spodziewają się 2400 wystawiających się firm i uczestników z ponad 166 krajów. Międzynarodowe targi rozpoczną się 8 października i potrwają trzy dni.

- To bardzo ważne wydarzenie w branży farmaceutycznej. Nie może nas tam zabraknąć, skoro jednym z priorytetów rozwoju TZF Polfa jest dynamiczny wzrost eksportu. Wizyta na mediolańskich targach powinna przynieść wielowymiarowe korzyści. Obecność na CPHI daje możliwość zaobserwowania nowych trendów zarysowujących się na rynku. To również doskonała okazja spotkania z dotychczasowymi kontrahentami jak też nowymi. Na CPHI chcemy przedstawić nasz potencjał produkcyjny, który będzie wynikał z uruchomienia nowego Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Wysokoaktywnych oraz Onkologicznych, z myślą o budowaniu zaplecza sprzedażowego. W planach mamy także rozmowy z potencjalnymi partnerami branżowymi, którzy w przyszłości mogliby nam zlecić produkcję kontraktową, co pozwoliłoby na pełne wykorzystanie potencjału technologicznego naszej nowej inwestycji. Nie wykluczamy też poszerzenia naszego portfolio – mam ty na myśli zakup nowych licencji do produkcji leków. Dzięki pozyskanym licencjom chcemy rozwijać sprzedaż produktów OTC – zaznacza prezes zarządu TZF Polfa SA.
Dynamiczny wzrost eksportu jest jednym z elementów nowej strategii rozwoju TZF Polfa. W kraju zamierza dalej zwiększać dostępność leków oraz wprowadzać kolejne, zgodnie ze strategią by jak najlepiej pod tym względem zabezpieczać pacjentów. Spółka chce pod kierownictwem nowego zarządu zwiększyć ogólną sprzedaż ponad 2,5-krotnie w perspektywie najbliższych 10 lat. Założono też 11-krotny wzrost produkcji kontraktowej. Katalizatorem rozwoju ma być nowopowstające Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Wysokoaktywnych oraz Onkologicznych. Nowy zakład, jeden z najbardziej innowacyjnych w Europie, ma zagwarantować duży skok jakościowy i ilościowy farmaceutycznej firmie oraz dostępność ważnych leków dla pacjentów nie tylko w Polsce.