Dziś doszło do podpisania listu intencyjnego pomiędzy Centrum Łukasiewicz w Warszawie, Łukasiewicz – Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie (Ł-ICiMB), Polskim Holdingiem Rozwoju (PHR) oraz Zakładem Budowy Maszyn Zremb-Chojnice. Dokument jest wstępem do współpracy na rzecz rozwoju zaawansowanych technologii z obszaru obronności, mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa kraju oraz wzmocnienia potencjału polskiego przemysłu. Celem projektu jest rozwój innowacji wspierających sektor obronny, co w efekcie ma zwiększać konkurencyjność polskich przedsiębiorstw w kraju i za granicą.

- Partnerstwo z Siecią Badawczą Łukasiewicz oznacza dla Zrembu zwiększenie zakresu prowadzonych projektów w obszarze obronności. Chcemy być przedsiębiorstwem, które nie tylko produkuje kontenery, ale także prowadzi prace badawczo-rozwojowe. W pierwszej kolejności chcemy realizować projekt z zakresu działań balistycznych, gdzie Ł-ICiMB jest niekwestionowanym ekspertem. Z pomocą Instytutu planujemy stworzyć nowatorski kontener balistyczny z innowacyjnych lekkich materiałów, który zachowując właściwości balistyczne byłby znacznie lżejszy od tradycyjnych. Wspólnie z Centrum Łukasiewicz zamierzamy także realizować inne, równie nowatorskie projekty dedykowane branży zbrojeniowej – podkreśla Krzysztof Kosiorek-Sobolewski, prezes zarządu Zrembu-Chojnice.
- Podpisanie umowy pozwala podmiotom zgromadzonym wokół PHR na faktyczne wykorzystanie powiązań w zakresie prac badawczych i rozwojowych, współpracy produkcyjnej i kapitałowej. Będziemy w tym projekcie pełnili role swoistego Center of Excellence poprzez m.in. wypracowywanie standardów procesów, wprowadzenie zarządzania wiedzą i zarządzania procesami. Chcąc sprostać rosnącym wymogom rynkowym musimy być organizacją zwinną, skoncentrowaną na identyfikacji i wykorzystaniu okazji biznesowych, wsłuchaną w potrzeby klientów. Organizacją zdolną do skalowania działalności, świadomego zarządzania ryzykiem, utylizującą nowoczesne technologie. Kluczem do rozwoju, a tym samym poprawy konkurencyjności jest nawiązanie efektywnej współpracy MŚP z instytucjami naukowymi, w szczególności z ośrodkami prowadzącymi prace badawczo –rozwojowe, w tym skoncentrowanych w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz – ocenia Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu Polskiego Holdingu Rozwoju.
Dodatkowo list intencyjny określa ramy przyszłej współpracy, która obejmie również inne projekty realizowane w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, tworząc tym samym solidne podstawy dla dynamicznego rozwoju sektora naukowo-przemysłowego w Polsce.
Podpisanie listu intencyjnego wpisuje się w nową strategię Sieci Badawczej Łukasiewicz, która zmierza do uzyskania statusu istotnego partnera w rozwiązywaniu najważniejszych wyzwań gospodarczych i technologicznych kraju. Współpraca między stronami pozwoli na intensyfikację działań badawczo-rozwojowych, przyspieszy proces komercjalizacji nowych technologii oraz ułatwi przedsiębiorstwom dostęp do innowacyjnych rozwiązań technologicznych.